
Medicinsk Reiki, MediReiki i Skåne Landskrona 16-17 augusti, Fagersta Västmanland 30-31 augusti
2025-06-27
Avsnitt 273: Dimensionsvandring ett samtal med 2 studerande elever i mediumutbildningen
2025-07-30Du kan lyssna på podden eller läsa här
Spotify I Apple I Acast poddavsnitt 272
Vill du vara en zombie; med zombie menar jag en människa som inte känner, upplever eller tänker utan bara går på överlevnad varje dag. Utan vårt medvetande utan vår medvetenhet skulle vi alla vara Zombies så var glad för att du är du, att du är en kännande människa, ingen maskin, att människor tänker annorlunda och inte alltid som dig innebär att ni är levande organismer med en hjärna och ett hjärta ni är inga zombies. För skulle alla vara exakt som du är, tänka som du och göra precis som du vill, då skulle du inte möta en medmänniska utan en zombie. Någon som är död och inte lever. Kanske känner du igen dig själv, känner du dig som en levande död istället för en person som njuter av livet och är tacksam för det du har omkring dig.
Hej och varmt välkommen till mig, jag heter Solkarina och har arbetat som dimensionellt medium i 40 år, jag har skrivit 28 böcker och har flera poddar du kan lyssna på. Du kan boka ZOOM utbildningar hos mig eller vägledning och behandlingar. Jag arbetar med personlig utveckling eller läkekonst som jag nog hellre kallar det, för när du läker det obalanserade inom dig får du en personlig utveckling där du lär känna dig själv och det gör att du också lär dig mer om dig själv och livet du lever i. Därför är personlig utveckling också läkekonst.
Vill du som lyssnar på mina poddar stötta mig så kan du göra det på swish 123 007 90 61 Sinnligkunskap jag är så väldigt tacksam för att du sponsar mig med en swish. Och tusen tack till alla er som swishar det u ppskattar jag verkligen.
Idag tänkte jag tala lite om medvetandet som man kan tala om i hur många poddar och perspektiv som helst. Under utbildningarna jag håller så är medvetandet och medvetenheten central – det är ett inre vetande utan värderingar.
Medvetandet och medvetenheten är större än oss alla. Det jag lärt mig genom åren är att vi alla delar medvetandet, vi kommer från samma källa av medvetenhet, Det är en av anledningarna till att man inte kan forska på mediumskap, det går inte att bevisa något därför att medvetenhet handlar om hur mycket du kan ta in, förstå utan att bli eller vara en zoombie med skygglappar för större verkligheter. Medvetenhet handlar om att det högre medvetandet filtreras genom dina erfarenheter. Detta kan och vet man i den vetenskapliga världen när man forskar och gör studier det är inget som går att praktisera på andlig hälsa.
Präglingar och hur livet format dig kommer att påverka vilken medvetenhet och kännedom du får om olika ämnen. När vi släpper bevisföringen på själens oändligt stora kunskap då kommer vi alla-du och jag att visas medvetandets större verklighet. När vi försöker bevisa andliga företeelser så tenderar det att hamna i ett fack där människor om och om igen söker förklaringsmodeller. Man loopar i det man redan vet, och det är så den vetenskapliga akademiska forskningen fungerar, de utgår från tidigare resultat.
Tänk dig att du möter 1000 människor som aldrig smakat på ugnsbakad lax, de får inte smaka på ugnsbakad lax utan du ska försöka få dem att förstå hur ugnsbakad lax smakar genom att berätta och förklara för dem, du tar liknelser och du kommer att komma till en punkt när alla 1000 i experimentet har fått en klar bild och känsla för hur lax smakar. Eller de tror att de vet. Nu låter du dem smaka på ugnsbakad lax hur många utav dem kommer att säga, det smakar exakt som jag trodde, och hur många kommer att säga att det smakade annorlunda mot hur de förväntade sig. Den andliga verkligheten fungerar på samma sätt, du kan få tusen beskrivningar på vad intuitionen är, hur du ska utvecklas medialt, vad medvetandet är, men du kommer inte att förstå det förens du själv får någon sorts upplevelse av vad medvetande är. Och trots att de 1000 människorna fått smaka på ugnsbakad lax så kan de ändå ha fått olika upplevelser, eftersom ugnarna vi bakar den i är olika, kryddorna kan skilja sig åt och lax är olika beroende på var de kommer ifrån. Forskning behöver vi för den fysiska kroppen men vi kan aldrig någonsin forska på medvetandet och medvetenhet för det skulle kräva att vi människor var identiska och det är vi inte.
Bara för att du kan cykla så innebär det inte att du vet hur det är att cykla på olika cyklar, det kan vara skillnad att cykla på en el cykel, mot en 3 växlad cykel, och det kan skilja sig från en tävlingscykel.
Vad vill jag ha sagt med laxarna och cyklarna? Jo att andlig utveckling, andlig hälsa, medvetenhet är något du äger själv och det kan aldrig jämföras eller ses av andra.
När det handlar om dimensionella världar så behöver vi fortsätta att öva hela livet när det gäller andlig utveckling, läkande och självkännedom behöver vi fortsätta öva och lära hela livet.
Det är en av anledningarna till att jag oavbrutet fortsätter att utbilda dimensionella medium för ett dimensionellt medium får lära sig att expandera långt bortom för vad de intellektuellt eller känslomässigt kan förstå. Du kan inte egentligen inte sätta ord på något utan du behöver uppleva för att förstå, leva i en verklighet av veta och inte vara känslomässigt påverkad eller påverkad av tankar. Det är just det, sinnligkunskap som jag arbetar med.
Ska du bygga en bil är det förstås enkelt då kan du ta en ritning och bygga efter. Men att skapa något som passar alla utifrån att vi alla har olika erfarenheter är något helt annat. Det är den andliga dimensionen av livet, de kartor som finns är kroppens funktioner, och hur tankar och känslor påverkar kroppens funktioner och vårt medvetande. Men ingen kan skriva en karta för dig att bli helt upplyst och nå 100% självkännedom, den kartan behöver du skriva själv.
Den enda en utbildningen i självkännedom ger oss alla dimensioner och möjligheter, att utforska, observera och vara villig att lära nytt, lära om och prova på – om du är redo för det förstås.
Min podd startade 2018 i september jag har i stort sett inga gäster i min podd eftersom det jag vill dela med dig, från många olika perspektiv den dimensionella kunskapen, en kosmologi som du kan hitta alla dina svar i, när du vet var du ska leta. En upplevelsebaserad insikt. Den dimensionella världen är stor och det finns många perspektiv att uppleva livet ifrån.
Därför är alla avsnitt i podden samtal där jag talar direkt till dig, ibland bjuder in elever förstås, men berättar om den dimensionella kunskapen från många olika perspektiv. Jag vill inte ha en podd där vi repeterar och pratar om sådant många redan vet jag vill ge perspektiv.
Läkartidningen skriver om medvetandet att det är en varseblivning av den egna kroppen, självet (jaget) och omgivningen. Decartes filosofien ansåg att själen inte var materiell och formades av tallkottkörteln mitt i hjärnan, han levde i början på 1600 talet och hade intressanta funderingar kring vad själen var och medvetandet. Idag vet vi att tallkottkörteln är det tredje ögat som jag talat om i olika poddar, som samlar informationen och gör oss medvetna. Alla intryck du möter dagligen samlas på så sätt i tallkottkörteln där du med den medvetenhet du har, skapar bilder, sammanhang, färger, toner mm för att förstå intrycken. Vad symboliserar ett bra medium eller en god lyssnare är förmågan att tolka intryck, och det kan du endast göra om du har självkännedom. En nobelpristagare 1963 menade att själen var en del av materian och därmed formbar…. Visst finns det många intressanta tänkare. Forskare försöker mäta medvetandet men det blir lika effektivt som när man trodde jorden var platt och hånskrattade åt dem som menade att den var rund. Medvetenhet…. Vad är det och ska det utforskas av vetenskapen eller av oss själva genom eget inre utforskande.
En mystiker utforskar världen inifrån sig själv utan behov att bevisa något.
Hur mycket medvetenhet en människa har handlar egentligen om hur fria från begräsningar en människa är, och inte sitter fast i mönster. Se på historien och du kan se den mänskliga utvecklingen sedan hundratals år genom att se tillbaka, vad hade vi för medvetenhet på medeltiden jämfört med idag. Medvetenhet handlar om utveckling och att se fler perspektiv, och med det också acceptera olikheter, som då naturligtvis gör att vi inte är levande döda, zombies, utan människor med olika upplevelser.
Har du tänkt på att vårt medvetande är en ständig ström av bilder, intryck, lukter, ljud, tankar, känslor, som poppar in och poppar ut. Denna ständiga ström kan faktiskt skapa ohälsa hos dig, dålig självkänsla, få dig att tappa dig själv om du lyssnar för mycket på intrycken som alltid kommer utifrån och gör dem till din sanning. Utan självkännedom är det lätt att förlora sig i strömmen av intryck. Den esoteriska utbildningen till dimensionsmedium lär dig i den allra första kursen att hantera detta sedan är det en genomgående process att hantera läsa in och förstå intrycken.
En buddistisk munk talade om hur vi moderna människor läser våra självhjälps böcker och matar oss fulla med mental kunskap men aldrig verkligen tar ansvar för vad vi övar på.
Det är därför jag säger att vi behöver kultivera vårt medvetande och vad vårt medvetande fastnar i hela tiden, vi behöver helt enkelt fostra oss själva och därför behöver vi också daglig andlig praktik, det du övar på varje dag blir du faktiskt bra på.
Medvetandet och medvetenhet är den viktigast andliga praktiken vi har. Om inte du tar kontroll över dina intryck kommer de att ta kontroll över dig, det är då du förlorar dig själv. Medvetenhet är inte att veta saker medvetenhet är en närvaro du lever i nuet. Visste du att vår hjärna väger ungefär 1 ½ kg och består av en miljard nervceller som vi definitivt inte vill ska löpa amok. Vi behöver fostra oss själva, våra intryck och hur vi reagerar och agerar i världen.
Det vi kallar själen är våra erfarenheter och de kan skapa en flod av positiva känslor inom oss eller frysa till is. För många blockeringar, frusna känslor, frusna tankar negativa upplevelser tar så mycket plats inom oss att mindre medvetande kan genomströmma oss. I frusenhet, eller rädslor, osäkerhet finns inget flöde och ingen medvetenhet.
Det är därför du blir som du tänker ditt beteende, ditt kroppsspråk säger mycket om vem du är och vad du tror på. Medvetandet manifesterar sig i din fysiska kropp
Människan har en medvetenhet som inte finns hos djur eller växter och vår medvetenhet gör att vi kan göra medvetna val. Jag vill dricka kaffe eller jag vill inte dricka kaffe. Det är också vår utmaning som människor. Att med viljekraften som vi kan rikta ändå leva i en rytm i harmoni med naturen.
Månen kommer 13 gånger per år, varje vår kommer vitsipporna, naturen har en balanserad rytm, och vi människor har det också. Då förstår du utmaningen i medvetna val eftersom känslor och tankar från våra livsupplevelser kan påverka oss att välja vissa vägar i livet vi kanske medvetet inte hade valt. Det är utmaningens tid för människan just nu. Det är därför viktigt att leva inifrån sig själv, förstå sina värderingar och förstå hur det präglar vår holistiska hälsa och vårt välmående. För vad är balans och obalans egentligen?
Vår hjärna är förknippad med vårt medvetande fast det egentligen är två helt skilda saker. För det är inte medvetandet som påverkar hjärnan och kroppens reaktioner, det är kemiska processer skapade av upplevelser inom dig.
Medvetenhet kan hjälpa oss att förstå att hjärnan skapar något mönster från det förflutna och egentligen har det ingenting med nuet att göra. För att fostra sitt medvetande att inte löpa amok behöver vi påminna oss genom att lyssna inåt och påminna oss, det jag upplever nu är något jag upprepar från det förflutna och det har inget med nuet att göra.
MediReiki® den medicinska Reikin jag utbildar i lär människor att vara i nuet och att känna igen obalans och balans i sitt och andras liv. Att vara i nuet är att inte ha någon rörelse i tankar och känslor utan verkligen uppleva ögonblicket. Där kan du också ta de bästa besluten i dina val, vill jag eller vill jag inte.
Vi människor är väldig telepatiska vi kan därför kommunicera med allt levande, vi kan prata med träd, blommor eller djur, men vi kan också lika lätt tala med människor. Desto mer ditt medvetande utvecklas inom dig så kommer du att kunna höra människors tankar, kanske kan du redan nu känna in stämningen i rummet? Det är en telepatisk förmåga vi har genom att vi kan vara ett med oss själva i den naturliga rytmen, då blir vi också betraktare på den inkommande informationen vi möter i ett rum. Det är telepati och telepati kan du uppleva i nuet.
Vårt medvetande är en enhet och den är lika hos oss alla, Desto mer frånskilda och olika du upplever dig desto mer kommer du också att frångå känslan av att vi alla är en enhet. Den tredje symbolen i MediReiki® är ett mantra för vårt medvetande att stämma in sig i rytmen av enhet, där vi alla är ett. Det är därför inte ditt medvetande som är unikt, utan dina livsupplevelser som är unika som medvetandet upplever.
De döda har inget medvetande, de är döda, men våra minnen av de döda, vår saknad, vår sorg efter förluster av de döda, är det som vårt medvetande upplever.
Alla kan lära sig tala med de döda – eller med minnet av de som en gång levt. Det är ren och skär psykometri och det är också energimedvetenhet. Medvetandet gör det möjligt att uppleva, men medvetandet är ingen levande organism det är rent ljus, och ljus är medvetenhet som hjälper dig att uppleva världen.
Vad medvetande är och vad medvetenhet är behöver alla människor reflektera, fundera över och bäst gör man det genom att se sig själv under livets tidslinje. Då ser du vad som upptar ditt medvetandes uppmärksamhet.
Människor tror de stänger ned när de är barn eftersom barn är väldigt telepatiska och öppna. Det är en naturlig del av vår utveckling som människor. Barn har mer syneteter, Synestesi innebär att man har flera sinnen sammankopplade som barn, vilket innebär att man har extra många sammankopplingar mellan olika sinnen i hjärnan.
Det är vanligast hos kvinnor än hos män, det är också svaret på varför vissa är mer intuitiva, mer mediala än andra det har med kopplingarna i hjärnan att göra. Det skulle i isåfall innebära att medialitet har att göra med hjärnans förmåga att sammankoppla olika sinnen.
Syneteter innebär att du har ett större kreativt tänkande, och jag tänker omgående på hur vi människor får olika sinnen eller olika unika gåvor och styrkor för att vi som grupp ska kunna överleva. En grupp behöver människor med olika gåvor för olika uppgifter. Så var det förr när det fanns många läkekunniga specialiserade på olika läkekonst. Så har du varit intuitiv som barn så har du bara vuxit ifrån det och det är ingenting du kan återvända till, egentligen, antingen är du kreativ eller så är du det inte som vuxen. Du har aldrig tappat något. Syneteter växer inte bort, utvecklas inte eller förändras eftersom det handlar om hur din hjärna är formad från första början. För att utveckla din medvetenhet på bästa sätt för dig själv, hitta din väg, ska du förstärka det du är bra på och följ inte strömmen då tappar du bort dig.
Medvetandet är därför väldigt kopplat till hjärnans funktioner, hjärnan är plastisk vilket innebär att du kan forma om den vilket innebär att du kan reagera med bitterhet, men när du utvecklas så är du inte längre bitter utan har istället fått lärdomar, det har inget med hjärnans kopplingar att göra mellan sinnena utan med kemiska processer i hjärnan och att hjärnan är formbar. Ofta det som hindrar dig från att använda din plastiska formbara hjärna är att du lever kvar i gamla mönster och gamla sanningar.
Summa summarums du kan lära om beteenden- och det påverkar kroppens kemiska processer som får känslor och hormoner att påverka den fysiska kroppen. Men antingen har du en synesti som vuxen eller så har du det inte, alla, verkligen alla har varit öppna, mediala som barn men har det vuxit bort är det borta. Vilka sinnen är starkast hos dig? Vilka förmågor? Intuition, lyssna in sig själv har ingenting med medialitet att göra.
Du förstår då hur viktigt det är att kultivera fostra ditt medvetande, din personlighet, den du är och inte försöka vara som alla andra utan vara dig själv.
För att ha ditt medvetande 100 procent närvarande behöver du multitaska som jag brukar säga, du ska kunna vara på flera ställen samtidigt. Du kan vara i hela rummet och samtidigt observera vad som pågår inom dig. Kan du inte det behöver du läka något inom dig, för då är du frusen i någon gammal upplevelse. Tro det eller ej men när vi är närvarande här och nu multitaska vi som mest, vi kan bara vara närvarande hos oss själva och samtidigt uppleva rummet när vi är i nu.
Kommer du till mig på workshoppar kommer du att märka hur jag ber dig vara en observatör, vara nyfiken och utforska vad du upplever då har du ett medvetande som är levande, fritt och närvarande. Du är då uppmärksam på nuet. När du är arg på andra, känner dig besviken på något, har ont av något du upplevt i ditt liv, då har du ingen medvetenhet. Då har du trauma och trauman kan vara små nästan obetydliga men också väldigt stora och komplexa. Trauman gör dig till ett offer och offer utvecklas inte de behöver läka sig själva.
Exempel hur du kan fostra ditt medvetande.
- Lyssna närvarande när någon talar och ta in hela deras kommunikation, var medveten om vilka tankar, känslor och reaktioner de väcker hos dig, där kan du se dina begräsningar, när du själv blir offer eller vad du kräver eller förväntar dig av andra
- Ät aldrig framför tvn när du äter verkligen känn smaken, texturen på maten, kryddor och nyanser, tugga maten länge så enzymerna som ska bryta ned maten i magen blandas ordentligt i munnen. Att inte äta medvetet är att svälja maten innan du utforskat den i munnen.
- Meditera och ge dig själv MediReiki® varje dag, för då kommer du att bli medveten om vad som pågår inom dig, steg 1 för att läka och bli mer balanserad är att observera vad som pågår inom dig som du inte valt själv. Jag lär dig gärna MediReiki® så du kan komma igång med det, dessutom kan du öva mer på det genom Reikiträffarna jag har på zoom regelbundet.
- Att bara sitta still utan att göra något i 20 minuter och följa in och ut andningen kommer att lära dig massor om dig själv och var din medvetenhet är.
Tak för du lyssnat på min podd. Du ska känna dig varmt välkommen till mig på kurs, boka vägledning, boka en behandling, behöver du råd eller en mentor så finns jag här. Du kan också besöka min digitala kursgård på www.sannessens.se där kan du hitta en massa spännande kurser, meditationer, medlemsförmåner.
Ta nu riktigt väl hand om dig, låt frågan om vad medvetenhet och medvetande vara din filosofiska fråga du utforskar mer i veckan. Ta han dom dig och tack för du lyssnar och delar mina poddar. Jag uppskattar väldigt mycket en swish på 123 007 90 61 Sinnligkunskap så jag kan fortsätta att göra poddar för ditt läkande och ditt uppvaknande.





