Shintoism, MediReiki®, gränslös shamanism och naturlagar

Animism allting har en levande själ det osynliga går hand i hand med det materiella synliga
2026-10-12
Högre uppvaknande shamansk läkekonst
Skillnad på Byshamanism och gränslösa shamanska traditioner
2026-10-15
Animism allting har en levande själ det osynliga går hand i hand med det materiella synliga
2026-10-12
Högre uppvaknande shamansk läkekonst
Skillnad på Byshamanism och gränslösa shamanska traditioner
2026-10-15
Visa alla

Shintoism, MediReiki®, gränslös shamanism och naturlagar

Du kan läsa eller lyssna på min podcast Solkarina Sinnligkunskap det är avsnitt 327

Spotify I Apple I Acast

Hej och varmt välkommen till mig. Jag fortsätter att beskriva den dimensionella kunskapen som jag praktiserar. Och kanske skulle de här poddarna höra bättre hemma på podden Naturligt läkande eller på Reikipodden. Men jag vill på den dimensionella podden till dimensionellt medie- och esoteriska rådgivare visa dig hur det finns en bakgrund till de här utbildningarna. Och det är en shamansk kunskap.

Antagligen är det just därför jag aldrig fastnat för spiritualisternas eller spiritismernas grej med att prata med döda, för min verklighet har alltid varit mycket större. Jag har bott vid skogen i princip i hela mitt liv, så när jag mötte animismen och schamanismen och shintoismen, då kände jag mig hemma på en gång.

Så är du intresserad av MediReiki® då ska du veta att det här är också ursprunget till MediReiki® som jag använder mig av och utbildar i. Och faktiskt den japanska ursprungliga Reiki Ryoho kommer från shintoismen. Långt innan buddhismen gjordes ett intrång i Japan kan man säga. Livet är verkligen en resa som får vårt medvetande att expandera desto mer vi lär oss.

Jag hoppas att förståelsen och intresset för den dimensionella kunskapen ska öka hos dig när du ser hur den finns så väldigt starkt i den asiatiska japanska kulturen och faktiskt är levande än idag i Japan.

Så jag vill hälsa dig varmt välkommen till mig. Jag heter SolKarina och jag arbetar som andlig lärare och inspiratör i Sverige. Den här podden som du lyssnar på nu, det är en dimensionell mediumpodd för jag utbildar dimensionella medium och esoteriska rådgivare. Och det är lite speciellt eftersom vi inte begränsar oss utan vi jobbar med att öppna upp. Så att vi kan ta emot och vara en del av den universella och kosmiska kunskapen.

Jag har skrivit mer än 30 böcker. Jag utbildar via Zoom och fysiskt. Och jag har online-kurser. Jag har kurser som du kan läsa själv online utan mig. Och kurser du kan vara med på på Zoom med mig. Så titta gärna på min hemsida solkarina.se så ser du vad jag har att erbjuda.

Shintoismen betyder att natur och det gudomliga är ett. Jag använder sällan det gudomliga som språkbruk. Men när man nämner gudar så kommer man ju automatiskt att associera det gudomliga med gudar.

Och gudar är ju någonting som är mer utöver människan. Men faktum är att alla är gudar och varje levande väsen är i sig en gud. Så gudar finns i många olika förpackningar kan man säga. Det kan vara en träd, en blomma, det kan vara en skalbagge som kryper omkring. Det kan vara en människa du möter.

Så allting… är gudomligt och det är därför jag brukar översätta det till att jag pratar om kosmos. Kosmos istället och det kosmiska. För när man pratar om Gud så är det många som blandar ihop det med kristendomen eller andra religiösa traditioner. I vilket fall, shintoismen, shin betyder gudar och andar och to betyder andarnas väg.

Så shintoismen betyder helt enkelt andarnas väg, eller själarnas väg skulle man också kunna säga. Vilket i sin tur betyder att det finns många själar och allting har en själ.

Så i den här podden och i den dimensionella kunskapen som jag arbetar med så försöker vi inte bevisa att… trädens själ överlever döden eller vitsippans träd eller vitsippans blomma överlever döden på våren och sådär utan det är en del av cykler och rytmer och oftast när man har ett behov av att det ska komma ett säng så har det att göra med att man inte kan leva här och nu och acceptera här och nu precis så som det är.

Det finns ingen grundare för shintoismen eller animismen som det finns i kristendomen eller islam eller andra religioner. Det finns inga heliga läror, det finns heller inga böcker, inte heller dogmer. Alltså grundläggande principer som man inte får ifrågasätta. Som till exempel inom religioner så har du olika, i kristendomen så har du de tio budorden till exempel.

Och inom många religioner så finns det ju då de här dogmerna som man måste leva efter, grundläggande principer som inte får ifrågasättas, man ska leva dem. Och det är ju så intressant, för när de börjar tolkas sen så tolkar ju människor dem väldigt annorlunda faktiskt. Så ordet religion syftar till att det är något man följer noga. Det binder samman det som kommer från latinets religo. Och religo betyder att binda och reglera. Därför har religioner osynliga regler som tolkas lika fritt och osynligt.

Så det är religion. Det binder och reglerar. Så kanske skulle vi behöva lite nya religioner i den hysteriska världen som vi lever i. Och därför har shintoismen inga läror. Du kan inte läsa dig till den utan det är en upplevelse av att vara en del av något utan de här dogmerna och reglerna. Att leva i en samklang där det inte är gott, det är inblandat.

Shintoismen säger att allting är genomströmmat av en andlig kraft. Det är det som är rej i reiki. Det vi kallar livskraft kallar de för andlig kraft. De har en massa gudar de nämner på samma sätt som den grekiska mytologin nämner gudar och har myter och halvgudar och legender. För de här halvgudarna, legenderna och myterna finns i alla kulturer var du än kommer i världen.

I Sydamerika, Nordamerika, det finns i Australien, det finns i Asien, det finns i väst. Och vi känner ju till en hel del om de här grekiska gudarna.

Men de här gudarna som nämns handlar egentligen om naturkrafter och naturlagar som finns inom oss människor. I hinduismen till exempel så tillber man väldigt många olika gudar. Varje gud har en egen kvalitet.

Gud och gudinna har en egen kvalitet. Och när man då tillber den så tonar man in på just den kvaliteten kan man säga. Så det är så det funkar med gudar och gudinnor. I Shinto säger man inte gudar. Det kallas för kami. Och kami är andar, typ gudar eller heliga väsen. Och heligt, kommer du ihåg, är varje levande varelse.

Det är krafter som väcker värdnad, skönhet och förundran. Tänk ändå om vi människor kunde se så på varandra också. Det är det här jag älskar med den shamanska utbildningen och utbildningen till dimensionellt medium. För du får verkligen lära dig att jobba med den här vördnaden, skönheten och förundran som finns. Hur fantastiskt magiskt vår värld är.

I Shinto finns inte heller någon gräns mellan andarnas värld och det materiella. Och det är jättespännande. Det heliga i Shinto finns alltid här och nu. Här och nu. Här och nu. Så där handlar det inte om att bevisa själens överlevnad till sen. För det heliga går hand i hand med det osynliga med det materiella. Visst är det en vacker tanke. I Shinto finns en rituell hälsning.

Och ett inslag av renlighet som man också kan se inom islam. För islam så tvättar man sig innan man ska be till de här kvaliteterna eller gudomligheterna. Och islam då innan man ber till profeten. Men det handlar om att man ska vara fri från alla orenheter.

Och orenheter är liksom inte… någon rening, utan rening är ett sätt att inte ha negativa tankar, inte vara lortig på kroppen, inte ha en massa sjukdomar som tillåts störa, utan det handlar väldigt mycket om moral. Lägga bort former och idéer för att vara öppen för det allra heligaste att komma nära dig.

Så det här med att rena sig som kommer i olika traditioner handlar om att ta bort/inte fokusera på/ allting som stör. Så att jag kan möta det vackraste av mig själv när jag går in i det här templet. Eller ska ge mig själv Reiki. Eller går in i meditation till exempel. Eller jobbar med en energialäsning då till exempel i det dimensionella medlemskapet.

Och det är därför som vi i MediReiki® gör ett torrt bad. Innan vi ger oss själva eller andra med i MediReiki®. För att samla våra tankar. Inte ta med oss dagens prövningar in i stunden av helig närvaro med oss själva. Det blir då en ritual innan vi ger oss själva med i MediReiki®. Eller innan vi ger någon annan med i MediReiki®. För att inte släpa med oss allt det jobbiga in i den här heliga stunden. Vi får en liten time out kan man säga.

I det dimensionella mediumskapet har vi många olika tekniker för att ta den här time-outen så vi inte hela tiden ska gå med alla de här jobbiga sakerna som vi inte kan hantera just nu framför ögonen. I shinto hedrar man sina förfäder som gått före en på jorden och strävar efter att leva i harmoni med naturen och sina medmänniskor. Precis som shamanismen gör och därför är det viktigt att skilja på gränslös shamanism och byshamansim som jag skrivit om här

Det är inte lätt, men min erfarenhet är att desto mer vi utvecklas som människor, lär känna oss själva, desto mindre lägger vi fokus på de här knepiga människorna som vi möter. Vi låter dem vara och tycka vad de vill. Så vi låter dem helt enkelt vara så som de vill vara. Shinto i Japan har överlevt det här moderna, materiella samhället och idag är både Shinto-traditionerna och buddhistiska traditioner.

Buddhismen här stammar från Buddha som betyder den upplysta. Alltså att man har fullständig kunskap om allting och det här går hand i hand. Det här är väldigt mycket den dimensionella kunskapen. Att ha den här traditionen som finns i shintoismen, att allt levande har en själ. Och den buddhistiska tron då att vi kan alla nå upplysning.

Vi kan alla se allting om det är det vi strävar mot oss så att säga.

Så traditionerna går hand i hand. Buddhismen kommer från Kina till Japan på 500-talet. Och med tanke på ett torrt bad så tycker jag det är jättespännande med Yasurage till exempel, de här japanska varma källorna. Så att man kan ju förstå att det har utvecklats de här reningsprocesserna i Japan just för att de har så mycket varma källor. Lite grann som man typ har på Island också då.

Men de har också ett väldigt speciellt sätt där man tvättar sig, där man tvättar kroppen och själen och anden. Så att när du tvålar och duschar dig så gör du det i omgångar för varje energikropp som du har. Det är jättespännande och det är faktiskt magiskt att göra sådana tvättritualer. Jag brukar ofta göra det här hemma när jag duschar faktiskt.

Så Shinto är Japans inhemska forntida kunskap om att allting är levande energi och ande. Precis som den gränslösa shamanismen som finns överallt på jorden.

Den fjärde/femte dimensionens andiska shamanism också. Och i den andiska shamanismen så finns det inga chakran. Så har du lärt dig en andisk shamanism med chakran, då har du inte lärt dig en äkta andisk shamanism. För en äkta andisk shamanism har inga chakran. Det hör till Indien och den indiska asiatiska filosofin. Så det gäller att hålla tungan rätt i mun här faktiskt.

Jag brukar säga att japaner föds som shintoister, lever som konfucianer när det gäller moral och dör som buddhister. Det är någon som har sagt det, jag vet inte riktigt vem det var som sa det. Men det låter ju ganska spännande att de föds som shintoister, lever som konfucianer och dör som buddhister.

Konfusius, han levde på 500-talet före Kristus i Kina. Och menar att istället för att fokusera på gudar och frälsning eller ett liv efter det här, sa Confucius. Och då tänker jag ju på spiritualisterna förstås som vill bevisa själens överlevnad. Men Confucius 500 år före Kristus sa så här att det är främst etik, moral och ordning i samhället och goda mänskliga relationer som är viktiga.

Etik, moral och ordning i samhället, här och nu och goda mänskliga relationer. Man sa också att ett bra samhälle bygger på att alla känner sin plats, respekterar olikheter och ibland också accepterar hierarkier. En läkare har mer kunskap än vad jag har som patient om en sjukdom. En lärare i skolan kan ha mer kunskap än en enskild förälder.

En bilskollärare kan mer om att utbilda människor för körkort och om trafikregler än en person som precis påbörjat utbildningen. Den som har hand om grönsaker i en matbutik kan troligtvis mer om grönsaker och frukter än du kan. Det är hierarkier. Så vi behöver hierarkier, men i lagom mängd. Och det är det också som gör att alla har en plats. Alla är bra på någonting.

Och det är det vi ska hjälpas åt när vi ska leva i naturlig rytm i en dimensionell kunskap.

Confucius sa också att vad du inte vill att andra ska göra dig, ska du inte heller göra mot dem.

Samma budskap som Jesus hade. Det är väl intressant.

Det finns kanske därför en förklaring till varför man säger att man föds som shintoist, lever som konfusion när det gäller moralen och dör som buddhist. I shintoismen är spegeln ett viktigt verktyg, men inte för att se hur du ser ut utan för att spegla ditt inre. Är inte det vackert? Längst in i ett shinto-tempel. Finns det oftast brons eller stål speglar då?

Och det var för att man skulle kunna titta med speglarna och få en glimt av det heligaste, gudomliga av sig själv.

Inte för att spegla sig och se hur man ser ut eller om man var vacker eller inte. Utan för att faktiskt se det vackra i dig. Det skulle man ha spegel till. Har du tänkt på det sättet någon gång att se en spegel?

Med spegeln kan du skåda ditt inre och påminna dig om att rensa bort ur ditt medvetande det som är negativt eller värderande.

Toriportarna som man ser lite överallt i Japan är en symbolisk port till en annan värld. Det handlar inte om att se en annan värld utan att låta den andra världen vara högst närvarande och levande här och nu.

Andevärlden och den fysiska världen existerar samtidigt. Det är exakt det vi eftersträvar i det dimensionella mediumskapet. I det dimensionella mediumskapet strävar vi efter att lära känna dimensioner så jag faktiskt kan göra ett medvetet val.

Det är därför jag säger att man behöver lära sig vem som kommer in i rummet och inte bara tro att alla som kommer in eller allt andra kontakt som de säger som man får är döda anhöriga. Vi är en del av den dimensionella världen och desto mer du lär känna den dimensionella världen så kommer du också att ta… En större närvaro i det fysiska livet och den fysiska världen här och nu. Det är min absoluta erfarenhet. Det går liksom hand i hand.

En människa som saknar dimensionell kunskap har ofta en begränsad världsbild. Vi existerar med alla dimensioner samtidigt. Den materiella och den osynliga världen finns alltid där.

Och när du kan vara fullt manifesterad i din fysiska kropp, då kan du också uppleva alla de här världarna och dimensionerna. För de är bara en tanke bort. Visst är det häftigt. Som schaman när du grundat dig i kroppen kan du göra resor genom olika dimensioner utan att behöva gå i trans. Du gör det medvetet. Och det är lika med det dimensionella medienskapet.

Desto mer du lär känna alla dimensioner så behöver du inte längre gå i trans och lämna över din kropp för andra varelser att tränga in sig i.

Kintos mystik är jordnära, levande och närvarande. Precis som medierejke som här stammar från kintoismen. Vi pratar om livskraft och livsenergi och levande energi. Och inom syntoismen talar man också om den levande energin och det har egna ord för det.

Den levande energin är en bindande skapelsekraft som får allting att växa, samverka och uppstå. Och då förstår du vad viktigt det är att bilda nätverk till allt levande. För ju mer du lär känna alla dimensioner, ju mer du lär känna allt levande, så kommer du också att få den här skapelsekraften och kontakten med alla möjliga varelser och dimensioner. Det är så häftigt.

Det är ett sätt som binder oss människor med naturen och tid och rum faktiskt. Så när du möter en människa så är det skapelsekraften som sammanför er. Nya universum skapas hela tiden. När du föds skapas ett universum. När du dör skapas ett universum. När fröet växer till träd. När ägget och spermien möts. Du växer i din mammas mage.

Allting existerar i ett ömsesidigt beroende. Precis som Aini i den andiska traditionen. Eller livskraft i den japanska. En värld av levande energi. Förstör man naturen och förstör man människan som är en del av naturen så bryts de här banden som upprätthåller liv. Och då tänker jag på krig som pågår ute i världen.

Människor som inte kommer överens. Vi har så mycket att jobba med och jag är fullständigt övertygad om att ju mer… Hur dimensionell du blir och förstår den dimensionella världen. Ju mer du förstår den schamanska världen, ju mer du praktiserar och sätter in i medierike.

Eller när förtydlig kosmisk healing som är en dimensionell healing för att lära känna olika dimensioners och binda samman den levande energin i olika dimensioner.

Kommer du att känna att du är på rätt plats där du ska vara. Och jag hoppas att den här podden och den förra om animism och den här om kintoismen får dig att se hur bred den dimensionella kunskapen är. För ett dimensionellt medium kan praktisera allt det här. En shaman som jobbar med läkande väldigt mycket. Kan också praktisera alla de här dimensionerna.

För att man vet hur man ska hantera energi. Levande energi. Och med det vill jag tacka för att du har lyssnat. Ta hand om dig. Dela gärna mina poddar. Det uppskattar jag väldigt mycket. Och finns det saker som du tycker att det här ska du prata om Sol-Karina. Så är du välkommen att mejla mig. Jag är öppen för förslag. Så ta hand om dig. Krama någon. Och se någonting gott i varenda ovän du möter. Hej då!

Du lyssnar där poddar finns

Spotify I Apple I Acast

MediReiki®

Shamanska vägen högre uppvaknande®

Esoterisk utbildning till dimensionellt medium

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

20 − 14 =