
Undermedvetna, medvetna och övermedvetandet i Shamanska traditioner
2026-10-07
Shintoism, MediReiki®, gränslös shamanism och naturlagar
2026-10-13Animism allting har en levande själ det osynliga går hand i hand med det materiella synliga
Du kan läsa eller lyssna på min podcast Solkarina Sinnligkunskap det är avsnitt 326
Som du kanske redan känner till så är spirituellt inte detsamma som spiritism eller spiritualism. Spirituellt kommer från spirit, ande, som egentligen är ett engelskt ord som säger att allting har en själ.
Spiritismen föddes på 1800-talet och handlar om att få kontakt med andar i mörka rum genom ektoplasma som är farlig för människan att få på huden för då kan du faktiskt bränna dig. Eller att man använder bord inom spiritismen för att prata med andar och vänta på att det ska knacka i väggar och bord och så vidare. Det är spiritismen som letar efter okulta och paranormala fenomen som man kan säga wow åt.
Ett bord flyger genom rummet. Men man är inte så intresserad av att veta vem eller vad det är som gör att bordet flyger genom rummet eller knuffar någon. Eller vad är det för ektoplasma som kommer ut som ett genomskinligt material från ett medium. Som faktiskt kan bränna hål på huden om det är så att man kommer i kontakt med huden på det här.
Spiritismen föddes i mitten på 1800-talet och är inspirerat av kristendomen. Att man kunde tala med andar även om de aldrig vet vilken ander de pratade med. Så demoner och entiteter och fas 1-alien kunde därför med lätthet smyga in. Och smitta människor med sina låga frekvenser. Och där har man liksom tron på mörker och helvete. Utan att förstå att det finns olika dimensionella verkligheter.
Man låser in människor i lådor och släcker i taket. För av någon märklig anledning så får man inte se andarna. Man ska bara känna dem. Och därför sitter de i mörka rum. Det som uppgjort tycker jag för att bli misstänksam, vem är det egentligen som man pratar med?
Spiritualisterna föddes i efterkrigstiden och de gick ifrån de här mörka rummen och låsa fast sig själva för att andarna skulle komma fram.
De ville då bevisa själens överlevnad. Så det är deras headpoint idag, att bevisa själens överlevnad. Jag kan känna att vad som händer när vi dör, det är det stora mysteriet. Det är att leva här och nu som är viktigt. Så spiritualisterna och spiritualismen är ingenting för mig faktiskt. Det är väldigt lätt att man förstår varför spiritualisterna har kommit fram till sina slutsatser.
Man måste bevisa själens överlevnad. Och det har ju säkert att göra med alla miljoner människor som dog i första andra världskriget. Och man behöver ha en länk till att förstå meningen med det hela. Och där föddes spiritualismen. Som tror inte jag på. Det är för mig fas 1 som jag har skrivit om i UFO-boken. Man ska vara väldigt försiktig med att bjuda in.
Varelser som man inte vet vilka man bjuder in. Att tycka att knackningar är roligt och intressant och att det är någon sorts bevis på att det finns någon i rummet. Men man vet inte vem som står i rummet. Det kan lika gärna vara en demon eller en negativ entitet som vill äga personerna. Det där är inte min grej. Jag tycker inte att det finns någon utveckling för människor i spiritismen eller spiritualismen.
Man har kidnappat ordet spirituellt som faktiskt är baserat på engelskan spirit. Spirit är anden i allt levande. Allt levande har en själ, en ande. Så det finns mycket påhittade missförstånd som existerar i vår herreshage som man brukar säga. Hej och varmt välkommen till mig!
Jag heter Sol-Karina och arbetar som dimensionellt medium och inspiratör i Sverige. Jag har många utbildningar för dig som vill lära dig metoder och tekniker som gör dig oberoende av andra och självständig i dig själv. Jag har skrivit mer än 30 böcker och utbildar både fysiskt och på distans. Jag gör också behandlingar och vägledningar online och har många poddar där jag delar mina erfarenheter.
Dagens podd handlar om animism, spiritism och dimensionell kunskap. Den dimensionella kunskapen har sin kunskap i att allt levande som finns och har funnits sedan urminnes tider, det är dimensionell kunskap. Det är inte något som har skapats på 1800-talet eller i efterkrigstiden.
Du kanske undrar varför jag säger att det finns en själ i allting eller varför vi inte kan kalla det för andevärden och andekontakt. När vi talar om alla tusentals själar som finns och funnits och som kommer att finnas. Var kommer tanken om den dimensionella kunskapen ifrån när jag säger att det är en gammal kunskap som människor i grunden kunnat och praktiserat långt innan det moderna samhället.
Och har du lyssnat på den intressanta psykiatriken Anders Hansen så har du säkert hört att vi människor inte har förändrats så mycket. Och definitivt inte har vi förändrats mer i samklang med den moderna tekniken. Därför ska jag i det här avsnittet prata om animism och vad det är för någonting och vad den dimensionella kunskapen har sina grunder när du utbildar dig till dimensionellt medium. För jag startar ju en utbildning här i oktober.
Utbildar du dig i schamanska metoder hos mig som jag också kommer att starta i oktober så får du också lära dig det här för all schamanism bygger på. Kunskapen om att olika världar, dimensioner har olika vibrationer. Och att det finns en själ och en ande i allting. Vi kan prata med ett träd, vi kan prata med ett bord. Vi kan prata med en död anhörig, vi kan prata med oss själva i framtiden.
Allt det här är möjligt när man förstår den dimensionella kunskapen.
Animism kommer från latinets anima och betyder själ eller liv. Och det är en världsavskådning där man tror att allt i naturen, berg, växter, floder, stenar, väderfenomen har en egen själ. Ja, ett eget medvetande. Det är mänsklighetens allra äldsta trosystem och förekommer hos alla ursprungsbefolkningar runt om i världen. Vi tror på en värld av levande energi.
Ibland är det svårt att avgöra gränsen mellan det levande och det livlösa. Det handlar om vår relation till naturen och att vi människor är en del av allting i naturen. Vi och alla andra djur. I animismen är vi människor en del av naturen istället för att härska över den. Lemuria, när vi talar om fortgivda civilisationer, levde i total samklang med naturen.
När människan blev mer egoistisk så utvecklades också Atlantis-energin och det är den energin vi lever än idag faktiskt. När människan tappar insikt om att vi är en del av naturen och människor börjar bomba och svälta varann och döda och skäla och ljuga besinningslöst. Då har man ett extremt lågt medvetande. Och då har man tappat den här anknytningen. Och det är där spiritualismen och spiritismen har vuxit fram.
För att man försöker hitta någon sorts förklaring till varför det är som det är. Eller att det kommer att bli bättre. Vi kommer till himlen när vi dör.
Men det är Atlantis energi. Och i Atlantis energi fanns hierarkier. Det är där i de hierarkierna som våra kungar och drottningar och monarkin har sitt fäste. Bara titta hur det var på medeltiden här i Sverige. Det var Atlantisenergierna som styrde och kungar och drottningar och grevar och baroner och prästerskapet styrde över folket. Ingen demokrati överhuvudtaget.
Man separerade istället för att…
Se att vi är en community tillsammans allihopa. Så separerar man människor. Det är det man gör i Atlantisk kulturen.
Vill man då leva i det här nätverket där vi stödjer varandra, allt har en levande energi och allting finns, då samarbetar man med naturen också. Så tycker du det är gulligt med kungahuset så innebär det att du har tappat dina kopplingar till naturens rytmer och ursprung och istället hyllar du hierarkier.
Förståelse för naturens rytmer gör att människan också kan leva i mer harmoni med hur man använder naturens krafter. Eftersom vi inte kan styra naturfenomenen så styrs de automatiskt av andar och själar. Därför kan man säga att naturen har ett naturligt flöde eller en naturlig hierarki där den ena är starkare än den andra och vi får anpassa oss efter det.
Så när naturfenomenen sätter igång och El Nino kommer, då måste vi människor anpassa oss efter naturen. Vi kan inte förvänta oss att El Nino, när El Nino kommer, ska anpassas efter oss människor. Det är animism.
Och hur skiljer sig då animismen, där allting är en levande själ, till den moderna New Age-rörelsen eller till spiritualismen som är sprunget ur kristendomen och skapt och format i ett land? energi i årtusenden eller århundraden då, just spiritualismen och spiritisterna. Spiritualismen begränsar sin andlighet till att det är en separat åtskild andevärld medan den dimensionella kunskapen säger tvärtom.
Den dimensionella kunskapen bygger på gammal kunskap om animism och separerar inte själar. Animismen, den dimensionella verkligheten, gör världen fysisk. Påtaglig i alla former, även de förögat osynliga. I det här ingår även de själar som vi inte kan se, som också finns. Vi vet att vattnet har en ande, men vi kan inte se vattnets ande.
Vi vet att trädet har en ande, men vi kan inte se trädets ande vid första anblicken.
Men spiritualisterna gör andar till mänskliga andar som är de enda som finns och fokuserar väldigt mycket på livet efter döden. För mig är det ett sätt att bortförklara och att inte kunna acceptera förgängligheten. Att allting återuppstår i cykler. Vi lever och vi dör och vi lever och vi dör. Så är det med allting.
Den dimensionella kunskapen och animismen vet att människor tillhör ett ekosystem där människorna kommer och går precis som allting i naturen dör och återuppstår i en cykel. Eller som årstiderna. Vår, sommar, vinter, höst, vinter. Vår, sommar, höst, vinter. En cykel. Ett dimensionellt medie som praktiserar kunskapen om att allting är heligt gör allt som den möter.
Både saker och människor till heliga just nu. Allting är en vacker del av hela skapelsen.
Spiritualismen är människocentrerad, glöm inte det. Jag brukar säga att det verkligen är egot, det personliga jages vilja som styr. Därför kommer det mycket Atlantis-energi in från de flesta spiritualisterna eller spiritismen. De hyllar människor och de dödar människorna men glömmer allt annat levande som finns på jorden. Och glömmer hur vi lever i symbios med både de döda och de levande och allting som finns på jorden.
Med fokus på människans odödliga själ, avlidna släktingar, så glömmer man att leva i nuet. Man glömmer stenen, mossan, älven, vargen, då människan bara ärna många aktörer och andevarelser som rör sig i världen. Jag utbildar i dimensionell förståelse. För alla dimensioner och varelser i alla dimensioner i utbildningen till dimensionsmedium är soteriska rådgivare. Men också i den schamanska utbildningen.
Det går vi djupare in till de varelser vi har omkring oss. Och hur vi kan kommunicera och leva medvetet med dem i en samplan. Vi drömmer oss inte bort till till exempel att de som är döda ska vi få träffa en dag. Behovet av… Att bevisa cyklerna i naturen finns inte hos ett dimensionellt medium.
Det är stor skillnad.
Spiritualisterna menar att det finns en dualism mellan kroppen och anden i den fysiska världen. Det är de två sidorna som finns. Det är det som är den högre andevärlden. I det dimensionella… I det mediumskapet och i de dimensionella kunskaperna och i det schamanska uppvaknandet suddar vi ut de här begränsningarna. Anden är materia i olika former med olika densitet.
Det är det man kan lära sig att känna igen som dimensionellt medium. Ni får förlåta mig, men jag tycker verkligen från mitt hjärta och min själ. Att det spiritualistiska sättet att tolka världen begränsar människor att leva i symbios med allt i naturen, mor, syster, bror och släktingar.
Den dimensionella kunskapen om medienskapet lär oss att vara en djup relation till alla våra levande grannar i ekosystemet på jorden och varelser i andra dimensioner. Modern spiritualism har tyvärr bara förflyttat kristendomen till en annan nivå och det är andevärlden. Man missar då och tappar den här äkta naturen och helhetsförståelsen.
Den dimensionella kunskapen har en helhetsförståelse där allting är viktigt. Det är lika med den schamanska för den dimensionella kunskapen är schamansk kunskap. Den schamanska som jag utövar skapar djupa relationer med allt levande på jorden.
Och det gör att du aldrig mer känner ensamhet utan du känner faktiskt samhörighet i den dimensionella kunskapen och i den schamanska grunden som jag har. Och det gör att du aldrig mer känner den här ensamheten och känner att du har tappat din samhörighet. Därför att i den dimensionella kunskapen lär vi känna våra själstrålar och vet vad vi är bra på och var vi har våra största anknytningar.
Precis som man gjorde på Lemuria, de levde i samhörighet, hade telepatisk kontakt med allt levande i ekosystemet där alla hade det bra. Dagens samhälle, dit spiritualismen hör, vill skilja oss åt från våra levande grannar och begränsa oss människor. Det är bevisen för själens överlevnad som blir det viktiga.
Allt det här började faktiskt en gång i tiden med koloniseringen av olika länder där människor fick makt över länder, kulturer och människor. Människor började tappa bort den här samhörigheten de en gång hade känt och religioner började styra rätt och fel för människor istället för att leva med naturens rytmer.
Konsumtionssamhället och rädslan för döden har format vårt samhälle idag. Och så har även spiritualismen gjort. Människan tycks ha glömt att hon är en del av naturen. Hon är en del av naturens skiftningar, en del av naturens rörelser och förändringar. Och vill du hitta och återknyta dig själv och naturens rytmer har jag tre metoder som jag varmt rekommenderar. De har hjälpt mig, de här metoderna, att förstå den sanna verkligheten.
Och inte fastna i det själslösa eller begränsade. Det är den esoteriska rådgivare och dimensionsmediemutbildningen i sju steg under ett år. Som hjälper dig att lära känna de här dimensionella världarna som du består av. Och lära dig att tolka dem. Och läsa av dem. Och tona in på dem. Och vandra i dem.
Och den schamanska utbildningen som är läkekonst och kunskap för att läka och att läka de här begränsade Atlantisenergierna så att du kan börja leva i samklam med allting. Jag startar årligen bägge utbildningarna och den dimensionella kunskapen och den schamanska är två olika utbildningar som egentligen jobbar för samma saker kan man säga.
Och all reiki som jag gör hör också hemma i den schamanska och den dimensionella verkligheten. Och det är därför jag kallar den för medireiki, medicinsk reiki.
Shintoismen är en ursprungsfilosofi ur vilken reiki här stammar. Innan den atlantiska människan började med alla sina tillägg. Och det tänkte jag nästan prata om i nästa podd. Så, tack för att du har lyssnat! Varmt välkommen till mig och lyssna på mina andra poddar. Skriv gärna till mig och skicka iväg ett mail om du vill. Det finns många poddar att lyssna på och du tar hand om dig.
Njuta livet här och nu och gör vad du kan för att vara i harmoni med det du har omkring dig just nu. Ta hand om dig. Hej då!





