
Synkronitet, inre spanare, mål, skuggsidan, sanna jaget
2025-11-30
Hur lär du känna dit sanna jag?
2025-12-10Lyssna där poddar finns
Hej och varmt välkommen till mig, jag heter Solkarina och arbetar med kurser, utbildningar, tjänster och behandlingar sedan 1989 i Sverige. Som hjälp till utbildningarna jag har finns 30 böcker som är ett hjälpmedel
När jag utbildar dimensionella medium tar vi upp drömtolkning och det är ett ämne man kan tala mycket om och därför tänkte jag ge dig lite tips i den här podden.
Tillhör du dem som säger att du aldrig drömmer? Då skulle jag vara så fräck att säga att du inte lyssnar tillräckligt mycket på dig själv eftersom du inte längre kommunicerar med ditt omedvetna.
Om du skulle vara helt upplyst, ha total balans i ditt liv, må bra och inga bekymmer då skulle du ha kontakt med ditt omedvetna alltså det oupplysta inom dig. Du skulle veta exakt vilka val och beslut du skulle ta hela tiden och du skulle få information från ditt omedvetna. Nattdrömmarna är en inre vägledning.
Anledningen till det är att vi människor strävar alltid efter balans det är anledningen till att vi upplever synkronitet som jag talade om i podd nummer 290 i förra avsnittet. Vårt omedvetna eller det oupplysta inom oss de sidor av oss själva som vi inte har kontakt med kommer alltid att visa oss vägen och vilja förändras. Tar du ett beslut som är felaktigt för dig så kommer din inre balans att reagera. Drömmarna är den kontakt som vi har mellan vårt medvetna jag och vårt omedvetna jag. För att bli en medveten människa och arbeta mot att skapa upplysning och balans i ditt liv så behöver ditt medvetna jag samarbeta med ditt omedvetna.
De flesta människor hinner inte reflektera över sin livsupplevelse varje dag, vi kan uppleva obehagliga saker under dagen och vi behöver alltid sortera det jobbiga eller obehagliga vi upplever. Det är vad vi gör på natten, vi bearbetar och processar våra livserfarenheter. Har du obearbetade situationer med dig så kommer det att påverka dina drömmar – kan du inte förstå eller kan hantera jobbiga livssituationer medvetet så kommer det att påverka dina nattdrömmar. Jag hävdar därför att människor som har stor förmåga att analysera sig själva på ett sunt sätt också har bra kontakt med sina nattdrömmar. Om du inte kan tolka och läka dina livsupplevelser riskerar du att gå till en inre bedövning som gör att du upplever att du inte längre drömmer på nätterna. Det kan så småningom skapa sömnsvårigheter och sömnstörningar. Vi behöver våra nattdrömmar för att sortera vår verklighet, det vi inte kan sortera på dagen i vaket tillstånd kommer du att sortera när du sover.
Därför finns det en stor lärdom i att förstå hur man tolkar drömmar och hur symbolik fungerar. Du kan nämligen inte se, uppleva inre bilder, utan att det kommer från en plats inom dig, där du är referensen till alla bilder, upplevelser och symboler du ser och upplever i drömmen. Drömmer du om andra så handlar det om hur du ser på deras personligheter, de är spegelbilder av dina åsikter. Därför är också alla människor, saker, situationer, platser du drömmer om information om dig själv och var du medvetet befinner dig. Kan du inte tolka dina egna bilder och symboler då kan du inte heller balansera ditt psyke på rätt sätt. Psykisk ohälsa ökar då.
Det finns bara en person som kan leda dig till balans i livet och det är du själv och hur du upplever livet, vilka känslor du har, vad du tycker är rätt eller fel. För att du ska kunna se och tolka dig själv så sätter du symbolik i dina drömmar, symbolik är energivibrationer som är komprimerade.
Om du börja reflektera och skriva drömdagbok kommer du också att få mer information från ditt omedvetna. Det fungerar på samma sätt som synkronitet, det du gör viktigt för dig kommer ditt omedvetna att svara på. Är hjärtan viktiga för dig så kommer du att omedvetet spåra upp hjärtan i din omgivning. Om du litar på människor kommer du att attrahera flera trovärdiga människor. Om du har en inre övertygelse om att människor sviker så kommer du att attrahera de människor som sviker andra och inte tar ansvar för sina handlingar. Det man kan lära sig av drömtolkning är att det finns bara en enda verklighet och det är din egen och ditt sätt att tolka den.
Jag tycker det är viktigt att förstå drömtolkning och symbolik och därför går vi igenom det på den esoteriska utbildningen till dimensionsmedium. Jag har också workshoppar där jag lär dig tolka drömmar. För om du ska vägleda andra människor behöver du förstå symbolik.
Tips är att:
- Undvik att använda väckarklocka, vakna av dig själv, för att vara utvilad är viktigt är du inte utvilad kommer du inte heller att medvetet kunna minnas de bearbetningsprocesser som du fått under natten. Vi bearbetar nämligen alltid – allting vi varit med om i livet eftersom vi omedvetet strävar efter balans som ett naturligt tillstånd.
- Ligg kvar i sängen när du vaknar det är ett helt fantastiskt tillfälle att hålla kvar drömmar, då känslan efter natten kommer att finnas kvar. Rusar du upp för en klocka ringer tappar du den möjligheten. Det är också nu innan du öppnat ögonen, inte vaknat till en väckarklocka som du kan få en djup kontakt med din sanna röst, ditt inre jag som är den balans jag talar om. Eftersom du lever så omedveten och inte läkt så många saker i ditt liv så kommer det att bli svårare att höra din sanna röst.
- Skriv en drömdagbok – lär känna dina drömmar, lär känna dina egen symbolik, lär känna ditt känsloliv, dina tankar. Genom att skriva drömdagbok får du kontakt med det omedvetna då din sanna röst blir starkare. Du måste lära din hjärna att prioritera drömminnet
- Sov tillräckligt och sortera vad du engagerar dig i under en dag. Skala bort allt onödigt i ditt liv så du får lika mycket aktivitet som vila. Fokusera på att vara vänlig mot dig själv och andra.
MediReiki är ett fantastiskt verktyg för att få denna vila och avslappning och för att börja lyssna in den sanna rösten men också för att få kontakt med det som sitter i vägen.
När du kan tolka och förstå symboliken i ditt liv då kan du börja utvecklas på allvar.
Ett bra sätt att börja öva på sin inre symbolvärld är att göra vägledda meditationer där du med guidning får vandra i olika fantasifulla verkligheter för det hjälper dig att öppna upp dina inre bilder, bli trygg med dina inre bilder, uppleva känslor i olika miljöer. Det är ett sätt att dagdrömma som visar ditt omedvetna att du lyssnar. Daglig meditation med Solkarina och på den här podden och på min hemsida finns massor av olika vägledda meditationer för att utveckla dina inre resor. Shamballas ljus är också en sådan kurs för alla symboler du bär inom dig är själsenergi, din själsenergi som kommer från dina erfarenheter som du haft i livet.
Ett bra sätt att börja lära sig om sin egen inre symbolvärld är att också köpa ett mycket litet drömlexikon. Inte det tjockaste och största. För när du läser drömtolkningarna då blir ditt omedvetna superglad och säger, jaha det är så här du vill kommunicera med mig och du kommer då att börja drömma efter tolkningarna i drömlexikonet. Börja smått och börja lära dig lyssna på ditt omedvetna så du lär dig vad som skaver sen kan du efter några år köpa det stor drömlexikonet för att ytterligare fördjupa dina kunskaper. Om du mejlar mig kan du få en drömtolkning som jag gjorde för 30 år sedan som står sig jättebra än idag för att förstå principerna.
Här är exempel du kan tänka på när du drömmer.
Är du i ett hus då har rummet i huset samma symbolik som ditt hem, näring i köket, socialt i vardagsrummet, vila i sovrummet, och rengöring och göra sig av med skit på toaletten. Ett höghus är många dimensioner, ditt hem väldigt personligt, men någon annans hem då kan du se på vad du tycker om det hemmet, vilka känslor du har för det är din upplevelse som är viktig inte deras eller hur de bor
Djur har egenskaper, smidig som en katt, klok som en uggla, vis som en elefant, trogen som en hund.
Olika fordon i drömmen spelar roll beroende på vilka du använder eller inte.
Årstider spelar roll och färger handlar om vad du tycker om färgerna du ser och upplever. Du ska aldrig googla tolkningar.
Det finns 2 sorters drömmar, en sorts drömmar som är endast bearbetning för att psyket inte ska bli sjukt hos dig utan bearbetnings drömmar skulle du bli psykotisk och kanske helt tokig. De kan vara lite jobbiga att minnas men eftersom det bara är bearbetningsdrömmar så är det ett tecken på att du behöver mer egen tid för lugn och ro och sortera dina dagliga erfarenheter. Du behöver sortera, det är då det händer så mycket i drömmen, du står på en väg, andra sekunden äter du mat, för att i nästa sekvens simma i badhuset. Det händer hela tiden jättemycket
Den andra typen av dröm är den som är intressant och som ska tolkas. De kan upprepa sig, de är korta och tydliga med klara och tydliga symboler. Det är dessa som är intressanta att tolka. När du inte längre behöver bearbeta ditt liv i nattsömnen då kommer du att få de intressanta drömmarna man kan lära sig mer om sig själv genom.
Allting finns inom dig, sanningen om dig själv finns inom dig. Det är därför de upplevelsebaserade utbildningarna är viktiga. För hur du upplever ditt liv är också den sanning du kommer att leva i. Konsten är att se den förvirring som finns i det omedvetna, det är där ditt eget personliga mörker finns, för i sanningen och, medvetenhet finns ingen osäkerhet ingen förvirring och definitivt en kärlek till alla du möter i livet. Framför allt en trygghet som kommer djupt inifrån. Otrygghet och rädslor får oss att drömma och bearbeta mer.
Man kan därför säga att om du vill bli bekant och lära känna ditt inre landskap och den du är då ska du tolka dina drömmar.
Förr i tiden var det vanligt med klardrömmar. Människor kunde drömma sådant som sedan hände i verkligheten. Tex att någon dör i drömmen och sedan när de vaknar så vet de att en viss person snart dör. Klardrömmar kommer till oss som en överlevnadsinstinkt. Människor drömmer klardrömmar när de inte klarar av överraskningar då kan klardrömmarna hjälpa till att möta något som sedan kommer att ske. De blir inte lika överraskade drömmen gör dem förberedda. Det som är intressant då är att allting har redan hänt egentligen och det finns en färdig utstakad framtid till viss del.
Det är en konst att kunna vara här och nu och möta allting exakt just nu. De människor som inte klarar det kan förberedas genom drömmarna. När du förstår dina drömmar kommer du att förstå så mycket om dig själv och hur du fungerar.
Så sortera ditt dagliga liv, ge dig tid för att reflektera, skriv drömdagbok och du kommer att få djupare kontakt med ditt inre och ditt omedvetna. Jag ser när jag ger MediReiki och utbildar i MediReiki att människor behöver komma förbi bearbetningsfasen innan de kan börja läka. Det kan de uppleva genom daglig MediReiki. I bearbetningsfasen då vi kan se ögonen rör sig men när de går in i djupsömn, somnar 5 minuter på behandlingsbänken då ser jag hur människor fysiskt läker. Studera barn som sover för där kan du tydligt se de olika stadierna. Vi behöver endast 1 ½ -2 timmars djupsömn per natt. Så det är otroligt mycket tid för bearbetning.
Har du en dröm du vill förstå som du haft nu eller för länge sedan. Tag papper och penna och sätt dig ned och skriv ned drömmen som om du upplevde den nu. När du skriver på ett sätt som om det händer exakt just nu då får du kontakt med känslorna som är involverad i drömmen och då kan du börja läka. Vi kan inte läka genom intellektet alltså genom att tänka, utan genom att nervsystemet får förändra den känslomässiga prägling det fått i ett gammalt sätt att tro på verkligheten. Vårt nervsystem och dess kopplingar till hjärnan lever i att allt du känner och upplever händer nu det är därför du kan läka nu även om något hänt för länge sedan. Du skriver alltså inte jag gick på en väg utan du skriver jag går på vägen… i nu finns alla känslor och gamla obehagliga minnen det är bara i nu du kan börja läka. Nu är medvetenhet.
Vill du vara med på workshop för att lära dig tolka drömmar och symboler, eller gå den esoteriska utbildningen till dimensionsmedium hör av dig till mig. Kurser startar hela tiden.
Ha det nu riktigt fint, ta hand om dig, sov mycket, du behöver sova bort den själströtthet du bär på för att kunna börja läka och bearbeta, tolka symboler, tolka drömmar som ger mer kraft och kunskap inifrån dig själv.
Vill du som lyssnar på min podd skicka en donation så gör du det till 123 007 90 61 Sinnligkunskap





