5# Tiden i din mammas mage präglar dig mer än du är medveten om

Avsnitt 312: Lär dig mer om kanalisering
2026-04-29
Nu finns Reikiboken klassisk japansk Reiki och naturligt helande som ljudbok
2026-05-03
Avsnitt 312: Lär dig mer om kanalisering
2026-04-29
Nu finns Reikiboken klassisk japansk Reiki och naturligt helande som ljudbok
2026-05-03
Visa alla

5# Tiden i din mammas mage präglar dig mer än du är medveten om

Du kan lyssna där poddar finns

Acast ISpotify I Apple

Varmt välkommen till podden naturligt läkande där jag, Solkarina delar mina erfarenheter av den alternativa naturliga läkekonsten.  Jag arbetar som kroppsterapeut, och andlig lärare i Sverige och har flertalet poddar inom olika ämnen som du hittar där poddar finns. Dela gärna min podd och känn dig varmt välkommen att kontakta mig med dina tankar och frågor

Den 5 maj kommer jag att ha en  healingkväll där vi kommer att göra en kroppskanning, och vägledd meditation, vi brukar ha varma samtal, och då gör jag också en  kollektiv återfödelse transformation på gruppen. Vi träffas på ZOOM klockan 1900 och håller på till ca 2100. Själva behandlingen finns även att boka privat med mig.

Min  mamma var 17 år när hon blev gravid med mig, genom hela livet har jag haft konstiga minnen som jag aldrig förstod, var kom dem ifrån. Jag minns hur jag som medvetande gick in och ut ur mammas mage, jag såg min mamma uppifrån som om jag skulle varit en fågel, samtidigt som jag kunde känna det hon känner. Svaret på alla dessa bilder, minnen och drömmar fick jag 1998 när jag bestämde mig för att berätta om mina minnen för min mamma. Detta var nått år innan hon dog, idag är jag väldigt tacksam för att jag vågade tala med henne om de knepiga minnena och bilderna jag hade. För hon kunde nämligen bekräfta dem. När hon var gravid med mig så arbetade min mamma som piga som det hette på den tiden i en familj, mannen i huset dog i en hjärtinfarkt, det var oerhört tragiskt och mamma berättade att han var väldigt snäll och fin man. Det jag minns är just den här händelsen, så när min mamma berättade att det var en verklig händelse som jag upplevt när jag låg i magen på henne så förstod jag hur viktigt och präglande det är att ligga alla dessa månader i vår mammas mage. Vi präglas väldigt hårt av vad vår mamma upplevt i sitt liv och där hon befinner sig känslomässigt just då. För mig blev det också en förståelse för hur viktigt tiden före vår födelse är. Idag lär jag alla mina Reiki 3 elever att göra aktiveringar på sig själv bakåt i tiden eftersom det är väldigt läkande. Jag har insett att när vi börjar frigöra oss från präglingar som vi fått i livet så kommer vi så småningom till en period i livet där vi egentligen är för små för att minnas något. Men faktum är att vi alltid kan minnas allting även om vi var ett barn som växer i magen på vår mamma.

I återfödelse transformationen städar jag födelsekanalerna och känslointrycken som du fått präglat när du låg i din mammas mage. Det gör att du får mindre präglingar som fortsätter att bygga på som en snöboll som rullar i full fart nedför ett berg och bara växer. Präglingarna sätter igång laviner inom dig som med tiden blir sådana starka mönster du lever i att det kan bli svårt att frigöra det som format dig som allra tidigast i livet. Jag kommer nog att återkomma till detta då jag har mycket spännande att berätta om tiden före vår födelse. 

Det är tufft att växa i en mage

När din mamma upplevde starka känslor oavsett om det var glädje, sorg, stress så kommer kemiska processer att skicka ut signaler genom din mammas blod och det kommer då att påverka barnet.

Hormoner har en kemisk motorväg i mamman och då också genom dig.  Långvarig stress gör att stresshormonet kortisol strömmar genom moderkakan som i sin tur kan programmera fostrets nervsystem att bli mer vaksamt. Har du tänkt på att vissa människor är mer ängsliga än andra? Endorfiner och oxytocin är lyckohormoner som strömmar genom mamman och som då också skapar lugn och ro hos fostret. En gravid kvinna ska egentligen lyftas fram, uppskattas, älskas ännu mer, behandlas som porslin eftersom mammans känslor också flödar igenom barnet. Har du tänkt på att vissa barn är lugna, trygga och harmoniska?

När du ligger i mammas mage någonstans mellan vecka 24-25 är dina sinnen så utvecklade att du kan ta in alla känslointryck rent fysiskt som din mamma upplever. Barnet i magen hör mammans röst och rösten avslöjar tonlägen en lugn röst sänker barnets hjärtrytm och en skarpare röst får barnet att bli mer aktivt men ibland också mer passivt. Barnet lever i ständig kontakt med mammas hjärta och hjärtslag. När mammans puls stiger genom rädsla eller osäkerhet så får barnet i magen samma pulsökning.  Epigenetik menar idag att miljön din mamma lever i kommunicerar och påverkar generna och hur gener aktiveras. Det handlar inte om att bli skrämd vid ett tillfälle utan om mammor som lever i miljöer med oerhört stressiga och hotfulla situationer. Långvarig stress hos en mamma ger inte heller barnet i magen som växer återhämtning.

Allt detta är sådant man inte tänker på och inte tänker på att din mamma kan ha levt i dessa stressfulla situationer som i sin tur kan ha både format, präglat dig och även påverkat dig rent genetiskt.

Visst är det intressant

För om du som mamma kan lugna dig, återhämta dig efter en stressig situation så kommer barnet i magen att också lära sig detta

Den motståndskraft mamman bär är också den som vidarebefordras till barnet. Det är för att barnet i magen behöver förbereda sig och lära sig hantera livet utanför tryggheten i magen.

När du får en återfödelse transformation ska du inte göra något, du ska låta kroppens naturliga läkande få återställa balansen du inte fick i mammas mage. Balans, leva i flöde är ett naturligt tillstånd som vi alltid kommer att sträva mot. Det är därför du möter olika situationer i livet som hjälper dig att öka din motståndskraft för att klara av att hantera UPS and Downs som är en del av livet. Läka kan du inte göra genom att intellektuellt förstå det handlar om att dina reaktioner inte ska komma från en väldigt subtil och omedveten tid när du formades i mammas mage.

Läkandet kan vi hitta på många olika platser i våra liv och det du upplevde innan du föddes när du låg i mammas mage är de första präglingarna du får. Det här kommer jag nog också att återkomma till i podden naturligt läkande.

Tack för du lyssnat, känn dig varmt välkommen att vara med på healingkvällar, boka en privat tid med mig, gå en utbildning och lära dig tekniker att använda på dig själv och andra i vägen till läkning.

Tycker du att mina tips och det jag delar är värdefullt för dig får du gärna swish och gåva till 123 007 90 61 Sinnligkunskap som mitt företag heter

Dela gärna min podd och ta väl hand om dig själv

Följ mig här

Instagram I Youtube I Facebook I Facebook gruppI

Solkarina

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

sex − fyra =